Koronawirusa śledzą aplikacje. Walczą z nim nawet w powietrzu
Nowe rozwiązania technologiczne czy aplikacje są często wykorzystywane do walki z pandemią koronawirusa. Jednak nie wszystkie do końca się sprawdzają.
Niesłychanie przydatne są tu sztuczna inteligencja i głębokie uczenie maszynowe, ponieważ tych danych pojawiają się ogromne ilości. A chcemy mieć takie narzędzia decyzyjne, które pozwolą choćby na odpowiedzi na pytania, co by było, gdyby – mówił prof. dr hab. Andrzej Szałas z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego podczas debaty „Rzeczpospolitej" pt. „Systemy sztucznej inteligencji wspomagające procesy decyzyjne w warunkach epidemii".
Badają ścieki pod kątem Covid-19
Kilka dni temu miasto Poznań podpisało porozumienie z przedstawicielami Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółek Aquanet Laboratorium i Aquanet SA. Dzięki temu uruchomiona zostanie platforma monitorująca mRNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Co ma pozwolić lepiej określić, ilu mieszkańców jest chorych na Covid-19.
– Pozwoli oszacować, jaka jest rzeczywista skala zakażeń w Poznaniu – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Przysłuży się także naukowcom, którzy dzięki dostępowi do próbek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta